Akademia emocji

„Akademia emocji” to kompleksowy projekt profilaktyczno-terapeutyczny Fundacji Wzrastamy skierowany do dzieci, młodzieży oraz ich rodziców.
Program ma na celu wspieranie rozwoju emocjonalnego uczestników poprzez warsztaty terapeutyczne, kreatywne oraz merytoryczne, które będą odpowiadać na różnorodne potrzeby uczestników. Warsztaty dla dzieci i młodzieży skoncentrują się na nauce zarządzania emocjami, radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami życiowymi, a także na rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, pracy w grupie i rozwiązywania problemów.

Z kolei warsztaty rodzicielskie, relaksacyjne i merytoryczne będą stanowiły wsparcie dla rodziców w efektywnym wychowywaniu dzieci, umacnianiu więzi rodzinnych oraz w tworzeniu zdrowego i bezpiecznego środowiska wychowawczego.

„Akademia emocji” ma na celu nie tylko edukację i wsparcie, ale także budowanie świadomości na temat roli emocji w życiu każdego człowieka, w tym dzieci i młodzieży, w kontekście ich przyszłego rozwoju społecznego i emocjonalnego.
Poprzez kompleksowe działania chcemy zapobiegać uzależnieniom i patologiom społecznym, oferując uczestnikom narzędzia do skutecznego zarządzania emocjami i budowania zdrowych relacji z innymi.


Działania realizowane w ramach projektu "Akademia emocji" skierowane są do dzieci i młodzieży w różnych przedziałach wiekowych i ich rodziców, dzięki czemu zaopiekujemy emocjonalnie całą rodzinę, gdyż wierzymy, że to rodzina jest najważniejszą komórką społeczną, której poprawne funkcjonowanie ma bardzo istotny wpływ na podejmowanie zachowań ryzykownych, czy popadnie w uzależnienia przez dzieci i młodzież.

PROJEKT KIEROWANY DO MIESZKAŃCÓW MIASTA SIEDLCE

Warsztaty umiejętności społecznych "Moje SUPERmoce", skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 9-13 lat, dzięki którym uczestnicy uzyskają praktyczną wiedzę z zakresu rozwijania zdrowych relacji społecznych, umiejętności komunikacyjnych, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem, budowania pozytywnego poczucia własnej wartości i samooceny, co przełoży się na zmniejszenie zachowań ryzykownych oraz prowadzących do używania substancji psychoaktywnych, alkoholu czy stosowania przemocy w środowisku rodzinnym i szkolnym. Warsztaty prowadzone będą zgodnie z metodyką „Pozytywnej Dyscypliny w szkole i klasie”, według której „dzieci, które czują więź ze swoją społecznością, rodziną i szkołą wykazują mniej skłonności do nieadekwatnych zachowań i niekontrolowanych wybuchów emocji. Aby odnosić sukcesy, będąc członkiem swojej społeczności, dzieci muszą nauczyć się niezbędnych umiejętności społecznych i życiowych.”

Warsztaty bajkoterapii "Bajki, które uczą" dla dzieci w wieku 6-9 lat, podczas których dzieci będą miały okazję uczestniczyć w interaktywnych ćwiczeniach, które pomogą im zrozumieć mechanizmy rządzące emocjami, nauczyć się radzenia sobie z trudnymi uczuciami i rozwiązywania problemów w sytuacjach konfliktowych. Bajki stanowią narzędzie do wprowadzania w świat wartości, takich jak empatia, współpraca czy szacunek do innych, co ma kluczowy wpływ na rozwój społeczny i emocjonalny dziecka. Warsztaty „Bajki, które uczą” przyczyniają się do kształtowania inteligencji emocjonalnej dzieci, pomagając im lepiej zrozumieć siebie i otaczający je świat.


Warsztaty "Odkryj siebie, wyrażaj emocje, buduj relacje” dla dziewczynek w wieku dojrzewania 12-14 lat, podczas których uczestniczki nauczą się dostrzegać swoje potrzeby i emocje, przyjmować je bez oceniania, a także wyrażania w sposób autentyczny i zdrowy. Będą mogły zrozumieć, jak mówić o swoich potrzebach, zarówno wobec siebie, jak i wobec innych, w sposób otwarty i pełen szacunku. Poprzez metody pracy z ciałem (oddech, TRE, Core Energetics) nauczą się lepiej rozumieć i zarządzać swoimi emocjami. Warsztaty będą wspierały dziewczynki w rozwoju wyobraźni i twórczości, wykorzystując rysunek, taniec, dźwięk oraz inne metody intuicyjne do wyrażania emocji i potrzeb. Stworzymy przestrzeń, w której dziewczynki będą mogły poczuć się akceptowane, wysłuchane i zrozumiane w kontekście swojej płci, wieku i emocji.

Warsztaty muzykoterapii "Muzyka, która leczy" dla dzieci w wieku 6-9 lat, to kreatywna forma wsparcia emocjonalnego dla dzieci, wykorzystująca muzykę jako narzędzie do wyrażania i zrozumienia emocji. Muzyka ma niezwykłą moc wpływania na nastrój i samopoczucie, a podczas warsztatów dzieci uczą się, jak dźwięki i rytmy mogą pomóc im radzić sobie z emocjami takimi jak stres, niepokój, złość czy smutek. Zajęcia te sprzyjają budowaniu poczucia bezpieczeństwa, poprawiają koncentrację i wspierają rozwój empatii oraz współpracy w grupie. Warsztaty „Muzyka, która leczy” to wyjątkowy sposób na wspomaganie emocjonalnego rozwoju dzieci, pomagający im zrozumieć siebie, wyrażać swoje uczucia oraz nawiązywać lepsze relacje z innymi.

Warsztaty felinoterapii "Koci świat emocji" dla dzieci w wieku 3-6 lat, to wyjątkowa forma wsparcia dla małych dzieci, wykorzystująca obecność kotów jako narzędzie terapeutyczne do rozwijania umiejętności rozpoznawania i wyrażania emocji. Felinoterapia wspomaga rozwój empatii, cierpliwości i odpowiedzialności, pomagając dzieciom w nauce radzenia sobie z emocjami takimi jak lęk, złość czy radość. Zajęcia z kotami pomagają także w budowaniu więzi z otoczeniem, poprawiają zdolności społeczne oraz wspierają dzieci w procesie samoregulacji emocjonalnej. „Koci świat emocji” to sposób na wprowadzenie dzieci w świat emocji poprzez zabawę, co pozytywnie wpływa na ich rozwój emocjonalny i społeczny.

Warsztaty hipoterapii "Królewskie kucyki" dla dzieci w wieku 3-6 lat, podczas których dzieci uczą się nawiązywać bezpieczne i pełne zaufania relacje ze zwierzętami, co wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa, pewności siebie i spokoju. Jazda na kucyku, opieka nad nim oraz zabawy z udziałem zwierząt pomagają w redukcji stresu, lęków oraz zwiększają odporność emocjonalną.


Warsztaty umiejętności rodzicielskich "Rodzicielskie SUPERmoce", skierowane do rodziców, dzięki którym uczestnicy uzyskają praktyczną wiedzę z zakresu budowania relacji w rodzinie opartej na szacunku, skutecznej komunikacji, koncentracji na rozwiązaniach, a nie karze, skutecznego rozwiązywania konfliktów i pracy z emocjami. Rozwijanie umiejętności rodzicielskich i wsparcie rodziny ma niewątpliwy wpływ na zachowanie dzieci i młodzieży i ich skłonność do zachowań ryzykownych oraz prowadzących do używania substancji psychoaktywnych, alkoholu czy stosowania przemocy. Warsztaty będą prowadzone w oparciu o metodykę „Pozytywnej Dyscypliny dla Rodziców”, według której „dzieci chętniej współpracują, uczą się nowych umiejętności i okazują ciepłe uczucia wtedy, kiedy ze strony dorosłych czują zachętę, wsparcie i miłość.”

Klub dla kobiet "MAMY wsparcie", który powstał w lipcu 2024 roku jako odpowiedź na potrzebę stworzenia przestrzeni dla kobiet - mam, która umożliwi odbudowę rzeczywistych relacji. Zrzeszamy kobiety z Siedlec, by dać im otuchę i wsparcie merytoryczne, ale także przestrzeń będącą niejako "grupą wsparcia", niezbędną dla zachowania pełni zdrowia psychicznego na co dzień. W ciągu pół roku trwania projektu zainteresowanie inicjatywą wyraziło już ponad 800 kobiet z naszego regionu, a ponad 150 aktywnie uczestniczyło w proponowanych warsztatach i aktywnościach. Tak duży odzew uświadomił nam, jak ważną i potrzebną inicjatywę stworzyłyśmy. W ramach tego działania chcemy kontynuować realizację założeń Klubu i organizować warsztaty merytoryczne, rodzicielskie, relaksacyjne czy z zakresu rozwoju osobistego i zarządzania emocjami dla kobiet.

Projekt "Akademia emocji" zakłada realizację różnego rodzaju zajęć kreatywnych dla dzieci i młodzieży, jak na przykład: • warsztaty tworzenia świec sojowych, • warsztaty tworzenia mydełek glicerynowych, • warsztaty robienia czekolady, • warsztaty tworzenia ozdób świątecznych, • warsztaty majsterkowania itp.

Wierzymy, że kreatywność stwarza przestrzeń do rozwoju poczucia własnej wartości, pewności siebie oraz umiejętności rozwiązywania problemów, co zmniejsza ryzyko angażowania się w szkodliwe zachowania, takie jak uzależnienia czy przemoc. Dzięki pracy w grupie, warsztaty kreatywne uczą współpracy, empatii oraz budowania pozytywnych relacji z rówieśnikami. Twórcze zajęcia pomagają dzieciom i młodzieży znaleźć alternatywne sposoby spędzania czasu i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, zmniejszając tym samym ryzyko sięgania po substancje psychoaktywne lub angażowania się w patologiczne zachowania. Warsztaty kreatywne stanowią więc skuteczną formę wsparcia w procesie wychowawczym, oferując młodym ludziom narzędzia do zdrowego i konstruktywnego rozwoju.


IZABELA MAJEWSKA

 
Koordynator programu

+48 668-180-661

iza.majewska@fundacjawzrastamy.org.pl

Skip to content